Tipy na výlety

v blízkém okolí

Kam vzít rodinu na výlet?

Okolí obce Staré Splavy je bohaté na nejrůznější výlety. Na své si přitom přijdou milovníci turistiky, historie i vodní zábavy. Inspirujte se těmi nejlepšími turistickými cíli.

Zdroj: wikimedia.org
Zdroj: wikimedia.org

Máchovo jezero láká na krásnou přírodu, perfektně upravené pláže i bohaté kulturní vyžití. Půjčit si zde můžete šlapadlo nebo loďku a užít si Máchovo jezero z trochu jiného pohledu. Na břehu ve Starých Splavech se zároveň nachází aquapark s širokým výběrem vodních atrakcí. Děti i dospělí si dále užijí možnost plavby na parníku přes celé Máchovo jezero. V létě se na pláži konají diskotéky a další kulturní akce a v jezeře je povolen rybolov.

Jak je to od nás daleko: v těsné blízkosti
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi a milovníky vodních sportů

Oficiální web: www.doksy.com a www.obecdoksy.cz

Foto: www.hrad-houska.cz
Foto: www.hrad-houska.cz

Zámek Lemberk byl původně jako gotický hrad vystavěn ve 40. letech 13. století a za jeho vznikem stál Havel z Lemberka, který byl manžel sv. Zdislavy. Přestavby na renesanční zámek se hrad dočkal v polovině 16. století, později byl ještě upraven do raně barokní podoby, která mu zůstala až do současnosti.

Obdivovat zde můžete třeba jedinečnou barokní štukovou výzdobu.

Jak je to od nás daleko: 34 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi a zájemce o historii
Oficiální web: www.zamek-lemberk.cz

Foto: zakupy.ubytovani-machovo-jezero.com
Foto: zakupy.ubytovani-machovo-jezero.com

Zámek Zahrádky najdete ve stejnojmenné obci. Za jejím vybudováním přitom stál v 16. století Jan z Vartenberka. V současné době je majetkem Univerzity Karlovy, přičemž v minulosti sloužil k přípravě zahraničních studentů.

V roce 2003 zámek zachvátil rozsáhlý požár a pro veřejnost byl 11 let uzavřen. Nyní jej můžete navštívit a užít si také procházku velkým parkem, který zámek obklopuje. Najdete v něm staré a vzácné dřeviny a také 300 let starou Valdštejnskou lipovou alej.


Jak je to od nás daleko: 13 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi
Oficiální web: https://zahradkycl.cz

Foto: kct-tabor.cz
Foto: kct-tabor.cz

Láká vás vidět bílé tygry? Nebo takiny čínské? V tom případě by vaší pozornosti neměla uniknout ZOO v Liberci, která byla založena již v roce 1919 a vzhledem k tomu se jedná o vůbec nejstarší ZOO u nás. Na ploše 13 hektarů se rozkládá rozsáhlá zoologická zahrada, ve které je k vidění více než 170 druhů zvířat.

Kromě nich můžete obdivovat i další unikáty, jako například nejstarší kamélii v Evropě nebo nejdéle pěstovanou bonsaj.


Jak je to od nás daleko: 63 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi a milovníky zvířat
Oficiální web: www.zooliberec.cz a https://www.botaniliberec.cz

Foto: centrumbabylon.cz
Foto: centrumbabylon.cz

Patříte mezi zaryté fanoušky automobilů? Nenechte si ujít muzeum značky Škoda auto, která funguje již od roku 1895. V muzeu se dozvíte všechny zajímavé informace z její historie. Prohlédnout si můžete celkem 3 tématické části - Tradice, Evoluce a Výroba. Díky tomu si užijete nejen klasickou prezentaci, ale i interaktivní prvky a nejrůznější audiovizuální média.

Po prohlídce si můžete zakoupit suvenýr v muzejní prodejně a načerpat síly v moderní kavárně a restauraci Václav.

Jak je to od nás daleko: 40 km
Pro koho je výlet vhodný: pro milovníky aut
Oficiální web: museum.skoda-auto.cz/

Při procházce českolipského Pekla si vychutnáte atmosféru hlubokého údolí Robečského potoka. V této národní přírodní památce jsou k vidění bizarní útvary skal a nejrůznější ohrožené druhy rostlin a živočichů. Naučná stezka měří 4 kilometry, přičemž většina z ní vede po povalových chodnících. Dostanete se na ni po červené turistické trase z Dubic až do Zahrádek. Výlet do takzvaného Pekla můžete navíc propojit s návštěvou zříceniny hradu Jestřebí.

Jak je to od nás daleko: 16 km
Pro koho je výlet vhodný: pro pěší turisty

Foto: dovolenavesloupu.cz
Foto: dovolenavesloupu.cz

Pro milovníky vodních atrakcí skvěle poslouží Plavecký bazén v České Lípě, který byl v nedávné době kompletně zrekonstruován. V brouzdališti a dětském bazénu si na své přijdou i ti nejmenší. Pro starší děti a dospělé je pak určena skluzavka, tobogán, nejrůznější vodní atrakce, chrliče a vířivka. Pro doplnění sil nechybí ani možnost občerstvení a navštívit dále můžete saunu či masáže.


Jak je to od nás daleko: 24 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi
Oficiální web: www.sportlipa.cz

Užijte si romantickou procházku na zříceninu hradu Bezděz. Čeká na vás cesta do prudkého kopce, jejíž součástí jsou nejrůznější zastavení křížové cesty. Po úspěšném zdolání trasy se můžete těšit na dechberoucí výhled z Velké věže. Za založením hradu přitom stál Přemysl Otakar II. Hrad se proslavil i tím, že zde byl v minulosti vězněn jeho syn Václav II. s matkou. Inspiraci z malebných zákoutí hradu si vzal také básník Karel Hynek Mácha ve svém díle Máj.

Jak je to od nás daleko: 10 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi a zájemce o historii

Oficiální web: www.hrad-bezdez.eu

Návštěvu hradu Houska, který se nachází v malebném Kokořínsku, doporučujeme především pro milovníky tajemna a dobrodružství. Nachází se zde peklo vyřezávané ze dřeva a obdivovat můžete také zajímavou skálu, která prostupuje celým hradem. A proč je hrad tak tajemný? Nikdo neví, kdo a proč přesně jej nechal postavit. Užít si můžete jak klasickou, tak i dobrodružnou noční prohlídku.


Jak je to od nás daleko: 18 km
Pro koho je výlet vhodný: pro milovníky tajemna a zájemce o historii
Oficiální web: www.hradhouska.cz

Foto: Milan Drahoňovský (www.cesky-raj.info)
Foto: Milan Drahoňovský (www.cesky-raj.info)

Historii si můžete užít na habsburském zámku Zákupy, který pochází z poloviny 19. století. Obdivovat zde můžete luxusní a bohatě zařízené pokoje, ve kterých léto trávil císař Ferdinand Dobrotivý.

Na zámku jsou k dispozici klasické trasy pro dospělé, ale i speciální pro děti. Součástí je zámecký příkop, ve kterém žije medvěd Medoušek. Projít se dále můžete přilehlým parkem a zámeckou zahradou.

Vzdálenost od nás: 26 km
Vhodné pro: rodiny s dětmi, zájemce o historii
Oficiální web: www.zamek-zakupy.cz

Foto: flyfoto.cz
Foto: flyfoto.cz

Vydejte se na Ještěd, na jehož vrcholu stojí ikonický horský hotel s vysílačem. Výhled si užijete z nadmořské výšky 1 012 m. n. m. Pokud se nechcete pouštět do turistického výšlapu, můžete se nechat na Ještěd vyvézt kabinovou lanovkou, která jezdí z Horního Hanychova. Z věže se vám naskytne úchvatný pohled na Liberec a přilehlé okolí.

Své síly můžete doplnit ve zdejší restauraci, která nabízí klasické i zážitkové menu.


Jak je to od nás daleko: 63 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi
Oficiální web: www.jested.cz

Foto: zooliberec.cz
Foto: zooliberec.cz

Odpočinout a užít si spoustu zábavy můžete v Aquaparku v Liberci, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Těšte se můžete na malebné přímořské městečko, kterému vévodí vysoký maják. Adrenalin zažijete na nejrůznějších tobogánech, při aquazorbingu, nebo v tajuplném mořském světě. Pro relaxaci je určena wellness část se saunou.

Vstup do aquaparku můžete zkombinovat s návštěvou science centra iQLANDIA, které se nachází hned naproti.


Jak je to od nás daleko: 62 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi
Oficiální web: www.centrumbabylon.cz

Foto: motorkari.cz
Foto: motorkari.cz

Užijte si den plný zábavy, na který láká Park Mirákulum v Milovicích. Zabavit se můžete na lesním hřišti, ve vodním světě, na obřích trampolínách a houpačkách, nebo třeba v lanovém centru. Čeká na vás také kontaktní ZOO či úzkokolejná železnice, která park spojuje se sousedním Tankodromem. Jakmile vám dojdou síly, můžete se občerstvit v některém z přítomných stánků.

O prázdninách, víkendech a státních svátcích se zde navíc koná živý program.

Vzdálenost od nás: 60 km
Vhodné pro: rodiny s dětmi
Oficiální web: www.mirakulum.cz

Vychutnejte si výhled ze skalního hradu Sloup, který se nachází ve stejnojmenné obci. Tyčí se na 31 metrů vysoké pískovcové skále a byl vystavěn již ve 13. století. Postupem času přitom byla skála doplňována o další objekty a skalní prostory se dostavovaly jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Údajně zde přitom lidé sídlili již v pravěku. Ke zdevastování hradu došlo v průběhu 30leté války. V současné době tak můžete obdivovat především zajímavě propojené skalní objekty.

Jak je to od nás daleko: 32 km
Pro koho je výlet vhodný: pro rodiny s dětmi
Oficiální web: www.hradsloup.cz

Foto: liberecky-kraj.cz
Foto: liberecky-kraj.cz